Jakou podlahu vybrat?

V první řadě se musíme zaměřit, do jaké místnosti podlahu vybíráme. Jiné jsou nároky na podlahu v ložnici, jiné v koupelně nebo třeba v garáži.

Do koupelny pořizujeme podlahu odolnou proti vodě, která bude snášet každodenní zatížení umístěnou pračkou, sušičkou. Ideální je zde dlažba, která se lehce stírá.

Do kuchyně musí být podlaha také dobře umývatelná a neměla by jí poškodit drobná nehoda jako spadnutí pánvičky. Dlažba nebo laminát či PVC jsou ideální volbou.
rpostor skladu

Do ložnice i dětského pokoje, kde nehrozí příliš technické poškození, si můžeme dovolit podlahu ze dřeva či plovoucí. Nejen, že je měkčí a při chůzi pružnější, je také teplejší a pro dětské nožky přijatelnější. Stejně tak se do těchto místností hodí koberec, ať už metrový nebo pouze ozdobný.

Do garáže nebo technických místností se hodí podlahy lité, které jsou stvořené pro vysoké nároky na zátěž. Jejich aplikace není složitá a ani údržba není náročná. Navíc jsou odolné proti chemickým vlivům a zvýšené vlhkosti.

 

Dalším hlediskem jsou náklady, které chceme investovat.

Dřevěné palubkové podlahy patří mezi nejdražší naopak od parket, které jsou cenově výhodnější. Dřevo jako materiál je náročnější na údržbu. Po opotřebení je třeba ho přebrousit a přelakovat. Zruční majitelé to zvládnou sami, ale můžete si pozvat i specializovanou firmu.
podlaha v bytě

Dlažba je ideální do místností, kde potřebujeme mít podlahu odolnou proti vlhkosti, vysoké zátěži, za přijatelnou cenu a s dlouhou životností. Navíc existuje široká škála vzorů a velikostí jednotlivých dlaždic. Péče o takovou podlahu není náročná, a navíc je vhodná pro umístění podlahového topení.

Podlaha z PVC, lino a marmoleum je cenově dostupnější, snadno se udržuje a splňuje vysoké požadavky na kvalitu, péči i životnost. Jejich nevýhodou ale je možnost poškození (proděravění) a časem blednutí barvy díky působení slunečního záření.

Koberec je nejen hřejivý, ale také zútulňuje pokoj jako každá látka, která se do místnosti umístí. Jeho nevýhodou je chytání prachu a tedy s tím související údržba (časté vysávání, praní).

 

Při výběru podlahové krytiny bereme také v potaz zařízení místnosti a celého bytu. Podlaha je investice dlouhodobá a rozhodně je třeba pečlivě vybírat.