Jak na bolest zad


Dnešní životní styl nepřeje našemu zdraví – páteři především. Nejvíce si můžeme od bolesti zad pomoci, když se naučíme správně sedět. A samozřejmě cvičit.

Čím dál více lidí si stěžuje na bolesti zad, ať již krční páteře, lopatek nebo bederní oblasti. Bolest může být tak intenzivní, že “postižený“ člověk nemůže ani sedět, ani stát a dokonce i ležení nám způsobuje bolest. Vinu můžeme přisuzovat špatnému držení těla, sedavým zaměstnáním, poúrazovému stavu nebo i špatnému pohybu.

páteř člověka

Většinou za problémy – bolesti zad může SARKOILIAKÁLNÍ SKLOUBENÍ, jedná se o dva klouby v oblasti beder, které obklopují páteř. Úkolem těchto kloubů je držet horní část páteře vzpřímeně při stání či chůzi a váhu přenášet na dolní končetiny.

Bohužel zablokování svalů či ploténky se mohou projevovat úplně stejnou bolestí. Nejdůležitější proto je na nic nečekat, necpat do sebe analgetika od bolesti a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Problémy se zády totiž mohou přerůst v mnohem větší problémy než jen bolest.

Bolestem zad se dá vyvarovat, ale je to běh na dlouhou trať. Není to tak, že budete cvičit týden a záda budou jako nové. Je to už na celý život.

Doma bychom se měli vyvarovat namáhavým činnostem spojených s úklidem či stěhováním. Ani dlouhé čtení – hrbení u knihy není ideální volba. Pokud musíme v práci sedět, není to nejlepší, ale dá se to obrátit v náš prospěch. Nejdůležitějším faktorem je správná židle, na které máme sedět tak, že se naše nohy budou dotýkat země. Nohy máme mít od sebe na šířku pánve a trup s hlavou a páteří by měl být vertikálně.

Důležitá je právě i fyzická aktivita. Pokud delší dobu sedíte, pomohou obyčejné protahovací cviky, doma je nejlepší na celkové protažení jóga. Působí totiž preventivně na bolest zad i záněty kloubů.

 sedící osoba

Pohyb nám může zachránit “život“, bolest zad není příjemná věc a následně její léčení se může protáhnout na velice dlouhou dobu. Proto myslete na své zdraví včas.