Pokojové rostliny, díky kterým se nám bude lépe dýchat

V každém bytě či domě se ve vzduchu vznáší miliony prachových částic. Pravidelný úklid nám pomáhá jejich množství redukovat, nicméně pomoci nám mohou i některé pokojové rostliny. Dobrá kvalita vzduchu ovlivňuje naši náladu, to jak se nám dýchá i jak je nám příjemné trávit čas doma. Znečistěný a špatně větraný byt či dům může být příčinou bolesti hlavy, nevolnosti, závrati či podráždění očí, uší nebo nosní sliznice.

Aloe vera

Velké množství lidí tráví skoro většinu času v uzavřeném prostoru a je jedno, zda se jedná o domov či kancelářské prostředí. Rostliny nám v tomto případě mohou opravdu pomoci. Dle vědeckých studií je dokázáno, že i přidání jedné rostliny do uzavřeného prostoru vede ke snížení množství nežádoucích částic ve vzduchu. Vedle zlepšení kvality vzduchu, rostliny zároveň zlepšují u lidí koncentraci či snižují hladinu stresu. O jaké rostliny se jedná konkrétně?

 

Aloe vera

Pěstování aloe vera je velmi nenáročné a rostlina je zároveň prospěšná pro naše zdraví. Kromě toho, že gel v listech obsahuje množství vitamínů, které lze využít při hojení ran nebo při léčbě kožních problémů, tato rostlina také účinně čistí ovzduší.

Kvetoucí chryzantéma

Chryzantéma

Na této oblíbené rostlině prováděla výzkum i společnost NASA a došla k závěru, že z pokojových rostlin čistí vzduch nejlépe. Dokáže z něj vytáhnout i látky jako je formaldehyd, amoniak či benzen.

 

Dracena

Tuto rostlinu si nepořizujte v případě, že máte doma domácího mazlíčka. Pro psy a kočky je Dracena jedovatá, na druhou stranu však dokáže účinně pročistit ovzduší v domácnosti. Zbaví nás stejných látek jako chryzantéma, navíc ještě dokáže pohltit xylen a trichloretylen.

Fíkus

Fíkus je velmi nenáročná rostlina a vzduch čistí velmi dobře. Od jara do zimy jej můžete mít venku a poté jej přenést dovnitř. Venku sice neprokáže tak účinné schopnosti, ale přes zimu nám ze vzduchu doma či v kanceláři odstraní například formaldehyd či benzen.

 

Zelenec

Na pozoru před touto rostlinou by se měli mít především majitelé koček, jelikož zelenec může být pro tato zvířata halucinogenní. Rostlina je vhodná pro začátečníky, protože je velmi nenáročná na údržbu. Čistí vzduch stejně dobře, jako předešlé „pokojovky“ a absorbuje především xylen a formaldehyd.

 

Pokud v domácnosti nemáte žádnou z uvedených rostlin, je na čase uvažovat o koupi. Vzduch, který dýcháme je již velmi znečištěný, tak proč alespoň trochu neodlehčit své dýchací soustavě? Výše jmenované pokojové rostliny jsou prakticky nezničitelné a péči o ně zvládne i úplný začátečník.

 


5/5 - (1 vote)