Sloučení Air Bank, Home Credit a Moneta Money Bank se nekoná!


Tyto informace nakonec ale na konci února ve své tiskové zprávě popřela skupina PPF podnikatele Petra Kellnera. Do této skupiny právě patří Home Credit. V původním plánu však toto spojení mělo dojít a mělo se jednat o jednu z největších transakcí v historii českého bankovního trhu.

Moneta Money Bank funguje s tímto názvem na trhu od roku 2016. Původně můžete znát tuto banku pod názvem GE Money Bank, které se však se vstupem banky na burzu v květnu roku 2016 změnilo.

ruka obchodníka

Dokumenty nebyly podepsány

Firma rozhodnutí o neuskutečnění sloučení společností provedl v rámci exkluzivní lhůty, která byla určena pro přípravu a podpisy právně závazných transakčních dokumentů.

Proces k případnému spojení Air Bank spustila Moneta již v říjnu 2018. Po transakci, kdy by se spojila Moneta, Air Bank a český i slovenský Home Credit, měla vzniknout dvojka na českém trhu ve věci spotřebitelských půjček.
podpis kontraktu

Banka, která by tímto sloučením vznikla by byla celkově třetí nejrozsáhlejší distribuční sítí v České republice s celkem 237 pobočkami a téměř třemi tisíci obchodními partnery. Bonusem by pak bylo více než tisíc dostupných bankomatů. Moneta při zahájení jednání měla přibližně milion klientů a Air Bank necelých 650 tisíc. Kupovaná společnost by do společného jmění pak přinesla další téměř půl milionů zákazníků.

Původně Moneta navrhovala zaplatit za převzetí Air Bank a český i slovenský Home Credit přibližně 19,75 miliardy korun, ale v průběhu času pak snížila tuto částku na maximálně 18,5 miliardy.

Moneta Money Bank pak toto rozhodnutí potvrdila s tím, že se nakonec nepodařilo dosáhnout vzájemné shody při vyjednávání podmínek. Samozřejmě banka je i nadále otevřena dalším akvizičním příležitostem.

Nedůvodný požadavek

Samozřejmě byla skupina na základě změny ceny přesvědčena, že tento požadavek je nedůvodný a tímto by byly kupované společnosti zcela nedoceněné. Podle vyjádření zástupců dokonce ziskovost uvedených společností překročil plánované výsledky, tedy nejen Air Bank dosáhla na vysoce konkurenčním trhu obrovského nárůstu zisku. Kromě toho její počet klientů meziročně výrazně vzrostl a dále se navýšil index spokojenosti zákazníků.


4.6/5 - (5 votes)