Export na prvním místě

Ekonomice v České republice se daří, což je určitě dobrá zpráva a mělo by tomu tak být podle expertů i nadále. V poměru k dani z přidané hodnoty dosahuje více jak šedesáti procent, za poslední dvě desetiletí si tak polepšila o více jak čtyřicet procent, což je úctyhodné číslo.
dlouhé nákladní vozy
Co za tím stojí?
K tak velkému nárůstu určitě nedošlo jen samo o sobě a má to svoji příčinu. Vstupem do Evropské unie tak Česká republika získala větší možnosti, než které kdy měla, tedy i možnost expanze do mimo tuzemských řetězců. V souvislosti s tím se pak zvýšila i produktivita práce. Do států v rámci Evropské unie putuje více jak dvacet procent našeho vývozu. Toto se v posledních deseti letech nijak výrazně nezměnilo. Dalším faktorem, který zapříčinil stav naší ekonomiky, je zájem o automobilový průmysl. V zásadě lze říci, že vývoz (export) je pro nás velice zásadní.
Co může českou ekonomiku ohrozit?
Nic netrvá věčně a nic neroste do nebe. To, že se růst české ekonomiky někdy zbrzdí či na čas úplně zastaví, je jisté, jen je těžké odhadnout, kdy k takové situaci dojde. Jedním z ohrožujících faktorů je vystoupení Velké Británie z Evropské unie, bohužel by se nás tento krok mohl dotknout více, než ostatních států. To by mělo nepříliš příznivý dopad na již zmíněný automobilový průmysl, a to nejen při výrobě nových vozů, ale i různých náhradních částí a součástek. Výrazně by se to podepsalo i na pracovních místech a mzdách pracovníků automobilek, v době, kdy je u nás nezaměstnanost na nejnižším procentu, co kdy byla, by se toto odrazilo i zde.
obchodní plán na stromě
To, co již mělo negativní dopad na českou ekonomiku, i když na štěstí ne nijak výrazný, jsou uvalená cla ze strany Spojených států amerických.
Nezbývá než doufat, že špatné časy budou jen přechodným obdobím a že česká ekonomika si bude stát opět pevně na svém místě.