BYLO, NEBYLO…ČTENÍ DĚTEM

Ano, pouhých 20 minut denně stačí, abyste Vašim dětem vnesli do života kouzlo. Nejkrásnější vzpomínkou na dětství jim jednou bude, jak jim jejich maminka, tatínek, babička či dědeček četli pohádku. Sami pak tuto zvyklost nejspíše předají dál, svým dětem.
čtení s holčičkou
Již plod v děloze slyší od 20. týdne těhotenství, a po porodu rozezná hlasy nejbližších členů rodiny (otce, matky, sourozence). Tedy nic nezkazíte, když budete číst již svému nenarozenému miminku. Od prvních měsíců pak můžete děťátku usnadnit zvykání si na denní a noční režim. Koupel, pyžamko, krmení a poslech pohádky. Já jsem svým synům pohádky četla od jejich útlého věku.
Mnoho psychologů potvrzuje, že předčítání dětem rodiči pozitivně ovlivňuje psychiku jak dětí, tak dospělých. Pro nás, dospělé, je to nejen návrat do dětství, ale také příjemně strávené společné chvíle. Pro děti znamená ovšem mnohem více. Čtením před spaním si s Vámi buduje bližší vztah. Kromě toho se dětem více rozvíjí fantazie a zlepšuje koncentrace. Obzvlášť, když ke čtení připojíte i prohlížení obrázků v knize.
Dále si Vaše dítě zlepšuje slovní zásobu. Samozřejmě, roční dítě nerozumí každému slovu. Když na nějaké těžko pochopitelné slovo narazíte, zkuste mu ho popsat či ukázat na obrázku. Děti se velice rychle učí a snadno si utvoří spojitosti mezi sluchovými a zrakovými vjemy. Brzy se tak naučí spoustu nových slov.
Tento rituál také účinně působí tehdy, má-li Vaše dítě problém s usínáním. Jednak bude rádo, že v pokoji není samo, ale hlavně, pohádky děti skutečně uspávají. Když si časem navyknou, postačí jedna Červená Karkulka a usnou.
babička a vnouče s knihou
Je velice dobré, když si děti vytvoří kladný vztah ke knihám ještě před nástupem do školy. Nebude záležet na tom, jak rychle se číst naučí. Hlavně se bude učit rádo, a za čas bude vaše dítě předčítat naopak Vám. V době tabletů a audionahrávek už rodiče bohužel tolik času čtení nevěnují. Ale bude krásné pak na tyto chvíle vzpomínat.