Děti pláčou. To vám snad říkali všichni už od malička. Ale to, že děti pláčou pořád, jste zjistili až ve chvíli, kdy jste si nějaké pořídili. A že je to někdy k nevydržení nebo, že neslyšíte už vlastní myšlenky… tak na to jste jistě nebyli připraveni vůbec. Ale jste rodiče a nic jiného než vydržet to, vám stejně nezbývá.
Děti bývají uplakané v různých období jejich růstu:
1. Bolesti bříška/nadýmání
2. Růst zubů
3. Nemoci
4. Období vzdoru
5. Vztek
6. Projev osobnosti
7. Způsob komunikace
8. Citlivost
Emočně citlivější děti
Dítě může být v každé z těchto fází uplakané ještě o něco více, než se na první pohled zdá. Pokud si myslíte, že už to nejde, aby brečelo ještě více je dost možné, že je vaše dítě hodně empatické a citlivé. V takovém případě se setkáte s reakcí pláče o něco častěji, než ostatní rodiče svých dětí. Není nutné, pokládat to za katastrofu a zbytečně propadat zoufalství. Naopak empatie se mu může v životě jen hodit a díky ní z něho může být správný a citlivý jedinec, kterých je dnes už poněkud málo.
Pláč jako zbraň v rukou dítěte
Děti jsou chytré a často jim netrvá příliš dlouho, aby pochopili, jak jisté věci fungují, a jak s nimi můžou hýbat. Nejsnadnějším terčem jejich útoků bývají rodiče, kdy využívají dětskou zbraň, jakou je pláč ke svému dobru. Faktem je, že z drtivé většiny případů, rodiče raději svému dítěti něco povolí a ustoupí, než by měli poslouchat hysterické naříkání – nedejbože ještě někde na veřejnosti. V takových situacích můžete také vidět, do jaké míry je veřejné mínění pro lidi důležité, že se vzdají svých zásad o dobré výchově.
Forma komunikace
Dítě s vámi může komunikovat různými způsoby. Jedním z nich je i pláč, který značí negativní postoj k daným potížím, které ho zrovna postihli. Je to reakce na jeho chování, která se vám sice nelíbí, ale určitým způsobem se tak dítěti uleví a začíná se projevovat. Omezovat byste ho v tom neměli, ale jako rodič, to musíte jednoduše ustát.