Fáze spánku – proč se občas budíme unavení?

Znáte to – zazvoní budík a vy se cítíte, jako byste nespali dva dny. Z postele se vám nechce, budík posouváte dál a dál a nebýt povinností, nevstanete do oběda. Jindy, spíše zřídka, se ovšem probouzíte těsně před prvním budíkem, cítíte se silní, odpočatí – připraveni na pracovní den a pozitivně naladěni. V čem tkví tento rozdíl? A jak se probouzet odpočatí častěji?

retro budík

Odpovědi na tyto otázky uvedeme teoretickým základem. Spánek je stav, kdy organismus dočerpává ztracenou energii, svaly regenerují drobná poranění a doplňují zásoby. Mozková aktivita je tlumená oproti stavu bdění a mozek má tak dostatek času k uložení a utřídění poznatků předešlého dne. Jenže toto neplatí po celou dobu spánku stejně. Základem je střídání dvou fázíREM (z angličtiny – rapid eyes movements – rychlé pohyby očí) a nREM (non REM).
spánek brunetky

REM fáze připomíná bdělý stav – srdce bije na úrovni klidové tepové frekvence, časté jsou pohyby těla, jisté očí. Probíhají v něm sny. Ty slouží k ucelení denních poznatků. Jedná se o regenerační fázi CNS. NonREM je hluboký spánek, kdy aktivita mozku ustává, tlumí se fyziologické projevy. Tady regeneruje svalstvo. Střídání těchto fází má velký význam. Tak zvaný spánkový rytmus, pokud není narušený, dává základ pro podařený vstup do nového dne. Spánkový rytmus ovlivňuje nejvíce produkce hormonu melatoninu. Ten se produkuju ve tmě, světlo jeho výskyt v krvi snižuje. Čím více melatoninu, tím kvalitnější střídání fází a celý spánek.
nuda u pc

Jak tedy dosáhnout toho, abychom lépe spali a byli tak ráno odpočatí? Mezi základní kameny úspěchu patří:

·         pravidelný čas usínání

·         minimum světla v místnosti

·         před spaním nepijte kávu, nekuřte

·         vyhněte se koukání do mobilu, tabletu, monitoru – modré světlo působí jako denní – netvoří se melatonin

·         připravte se na spánek – mezi poslední aktivitou (práce u PC, cvičení…) a spánkem mějte alespoň hodinový interval

·         neusínejte v přetopené místnosti

·         vyvětrejte, ať má mozek dostatek kyslíku

Samozřejmě můžete využít i sílu některých bylinek. Třezalka, meduňka či kozlík lékařský blahodárně působí na rychlost usínání.